Skład karmy - na co zwrócić uwagę kupując karmę dla kota z niewydolnością nerek

Każdy kto ma kota, lubi swojego pupila i go rozpieszcza. Są to zwierzaki leniwe i uwielbiające odpoczynek. Zdarzają się jednak okazy szalone i pełne życia. Zwykle ruchliwość widzimy u małych kociaków, które uwielbiają się bawić. Są one pełne życia i energii. Kiedy jednak kot dorasta, staje się nieco poważniejsze. N najbardziej szalone są koty, które życie spędzają na wsi. Mają one mnóstwo miejsca do biegania i skakania po drzewach. Niekiedy zdarza się tak, że jak mamy kota, to cały dzień go niema, a później wraca połamany i pogryziony żeby zjeść, a na drugi dzień z powrotem zniknąć. Zdarzają się jednak także takie, które są strasznymi pieszczochami i chodzą krok w krok za właścicielem, uwielbiają też spać na kolanach i być głaskane, a nawet same się tego dopominają. Zwykle pieszczone lubią miastowe koty. Siedzą one cały dzień w mieszkaniu, jedzą smaczną karmę i nie bardzo wiedzą jak wygląda mysz. Niekiedy jeśli kot jest nauczony, to wyprowadza się go na spacery. W każdym domu znajduje się także kuwetka dla kota. Zwykle tej czynności uczą się one same i nie musimy jakoś specjalnie ich do tego zachęcać.

Jednak nie ważne gdzie kot mieszka, jeśli jest już w podeszłym wieku, zatruje się, ma infekcje wirusową, bakteryjną lub też nieprawidłowości genetyczne, to może go dotknąć problem niewydolności nerek. Bardzo ważną kwestią przy dbaniu o nerki jest dieta. Jeśli pożywienie jest złej jakości i ubogie w białko, to organizm może źle funkcjonować.

Czytaj składy
Jeśli Twój kot także zmaga się z niewydolnością nerek, odrzućmy tanie karmy, które są napakowane chemia i poszukajmy dostawcy, który oferuje karmę stworzoną specjalnie dla kotów ze schorzeniami tego typu. Co powinna zawierać dobra dla zdrowia nerek karma? Przede wszystkim białka. Nie możemy ich wyeliminować z diety, ale powinny być one dobrej jakości. Białka w karmie powinny pochodzić od zwierząt, niestety te roślinne obciążają chore nerki. W tym przypadku duże znaczenie przy chorobach nerek mają kwasy omega 3 i 6. Łagodzą w organizmie stany zapalne oraz obniżają ciśnienie w kłębuszkach nerkowych. Dzięki temu, rozwój choroby jest zatrzymany.

Kolejnym ważnym składnikiem są fruktooligosacharydy lub pulpa buraczana. Ich zadaniem jest usuwanie z organizmu azotu, który jest efektem rozpady białek. Pomagają odciążyć nerki. W diecie kota powinien być także ograniczony fosfor dzięki czemu choroba nie będzie się rozwijać. Pożądanym składnikiem diety kota jest cytrynian potasu. Dzięki niemu nasz kot nie dostanie kwasicy metabolicznej. 

 

Zobacz także

Zła dieta u kota - jaki ma wpływ na jelita ?

Każdy z nas potrzebuje mieć przyjaciela. Nie każdy jednak go posiada. Jeżeli nie mamy drugiego człowieka z...

Czytaj dalej

Nadwrażliwość jelitowa u psa

Chcesz mieć swojego zwierzaka? Zwykle ludzie decydują się na psy typu golden retriever czy labrador. Jednak dla...

Czytaj dalej