Schorzenia wątroby - czym grozi nie stosowanie właściwej diety ?

Jesteś samotny, brakuje Ci towarzysza, który by Cię wysłuchał i z Tobą posiedział? W takim razie przyda Ci się kociak. Koty, mimo iż są dość leniwe z natury, to niekiedy są świetnymi towarzyszami. Potrafią także być naprawdę cwane i zabawne. Jeśli poszukujesz kota dla siebie, to warto zwrócić uwagę na schroniska. Mają tam mnóstwo różnych porzuconych kotów i psów, które czekają na swojego właściciela, który ich pokocha.

Jeśli nie mamy blisko schroniska lub mają tam jedynie psy, to zawsze możesz się popytać znajomych czy nie mają małych kotków, które oddadzą w dobre ręce. Pamiętaj jednak, że musisz być przygotowany na przyjęcie nowego pupila do domu. Ważne jest aby posiadać miskę na jedzenie oraz wodę czyli w sumie dwie. Wodę w misce zwierzę powinno mieć zawsze. Jeśli masz zamiar wyprowadzać kotka na spacery, ponieważ mieszkasz w mieście, to zaopatrzy się także w obroże i smycz dla kota lub szelki. Nie zapomnij także o kuwecie i żwirku, aby już od małego uczyć naszego pupila porządku i czystości. I zostaje jeszcze wybór odpowiedniej karmy. Jeśli kociak jest zdrowy, to po prostu szukamy mu karmy dostosowanej do jego wieku, ale pamiętając, aby sprawdzić czy nie zawiera ona mnóstwa chemii. Jeśli zaś nasz pupilek ma schorzenia wątroby, to pojawia się problem, ponieważ nie wiemy jak mu pomóc i czym karmić.

Odpowiednia dieta
Wątroba jest organem pełniącym ważne funkcje w organizmie. Zajmuje się ona usuwaniem z organizmu toksyn oraz przyswajaniem wartości odżywczych, które pozwalają na regeneracje tego narządu. Wszelkie infekcje oraz zatrucia niestety prowadzą do niewydolności wątroby. Bardzo niebezpieczna dla takich kotów jest głodówka, która może trwale uszkodzić ten organ. Jeśli więc zauważysz u swojego kota biegunkę, wodobrzusze, osłabienie, apatię, żółcenie białka ocznego czy padaczkę jak najprędzej udaj się do weterynarza. Jeśli chodzi o wątrobę, to wszelkie zwlekanie nie jest właściwe, ponieważ organ może ulec w bardzo krótkim czasie uszkodzeniu. Kiedy lekarz wykona wszelkie niezbędne badania, to wtedy będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie, a także zaleci zmianę diety. Jeśli zalecenia zaniedbamy, to możemy doprowadzić u swojego pupila do nasilania choroby, obciążenia wątroby, a także niemożność regenerowania się narządu. Jedzenie, które kotu będziemy podawać, musi być lekkostrawne, zbilansowane i niskotłuszczowe. Zwróć uwagę na to, że potrzeby kotów chorych są całkowicie inne. Jakie karmy stosować , aby nasz kot był zdrowy i nie dosięgnęły go dolegliwości związane z wątrobą? Doskonałą karmą jest ROYAL CANIN Hepatic Cat, ponieważ stworzona ostała dla kotów z problemami wątrobowymi oraz TROVET Renal & Oxalate Insufficiencie Diet. 

 

Zobacz także

Zła dieta u kota - jaki ma wpływ na jelita ?

Każdy z nas potrzebuje mieć przyjaciela. Nie każdy jednak go posiada. Jeżeli nie mamy drugiego człowieka z...

Czytaj dalej

Nadwrażliwość jelitowa u psa

Chcesz mieć swojego zwierzaka? Zwykle ludzie decydują się na psy typu golden retriever czy labrador. Jednak dla...

Czytaj dalej